Ako by mala prebiehať SPOLUpráca s dizajnérom?

Autor: Denisa Mišinská / DM dizajn

Častokrát sa stretávam s názorom, že ľudia sa boja osloviť dizajnéra, pretože majú rôzne obmedzujúce presvedčenia. Napríklad: boja sa, že pri zariaďovaní svojho priestoru nebudú môcť zasahovať do návrhu; že nemôžu prísť s vlastnými nápadmi; že potenciálny dizajnér si navrhne priestor podľa seba alebo podľa aktuálnych trendov, s ktorými sa oni nestotožňujú; alebo že dizajnér je drahý špás.. a tak sa do zariaďovania púšťajú svojpomocne.
Netvrdím, že zariadiť interiér nezvládne každý, nie je to predsa jadrová fyzika :). Rovnako netvrdím, že služby dizajnéra sú úplne lacná záležitosť.. Najvhodnejšie je objektívne zvážiť, aké benefity Vám takáto SPOLUpráca v konečnom dôsledku môže priniesť, ak sa rozhodnete do návrhu interiéru s profesionálom investovať.
Zámerne som napísala SPOLUpráca, pretože presne takto by proces návrhu a zariaďovania mal prebiehať. Základným účelom návrhu interiéru je vytvoriť krásne a harmonické bývanie v súlade s požiadavkami klienta. 
To v praxi znamená, že klient zadáva svoju predstavu o budúcom interiéri, o tom, aké farby by rád vo svojom interiéri použil, aké materiály sa mu páčia, skrátka všetky, aj tie najbanálnejšie požiadavky, ktoré na výsledný dizajn interiéru má. A dizajnér? ..ten by ho mal usmerniť a pomôcť mu s výberom materiálov, najvhodnejším riešením dispozície a s výberom zariaďovacích prvkov u spoľahlivých dodávateľov, v závislosti od toho, akú čiastku chce klient do zariadenia interiéru investovať. ..pretože úlohou dizajnéra nie je navrhnúť Vám interiér s najmodernejším a najdrahším talianskym nábytkom! Dobrý dizajnér Vám vie navrhnúť aj LOW COST prerábku so zariadením z “blšáku”, ak sa týmto smerom bude uberať Vaše zadanie.. Mimochodom, aj na “blšáku” viete zohnať nádherné kúsky nábytku za smiešny zlomok bežnej predajnej ceny.
Na škole sme mali profesora, ktorý nám tvrdil, že ak dizajnér vyhovuje požiadavkám klienta, je “predajná štetka”. Podľa mňa je to “pro-klientský” prístup, a keďže svoju prácu dizajnérky beriem ako poslanie pomáhať ľudom, je pre mňa najdôležitejšie práve to, že sa po spolupráci so mnou budete cítiť vo svojom domove DOBRE! :)
Pred začatím SPOLUpráce Vás dizajnér musí spoznať
Aby mohol dizajnér vytvoriť estetický a funkčný priestor, ktorý bude odrážať Vašu osobnosť, musí Vás detailnejšie spoznať a do detailov sa oboznámiť s Vašou predstavou o budúcom interiéri. Preto sa nečudujte, ak sa Vás dizajnér bude pýtať nie len na samotný interiér - Vašu predstavu, farebnosť, materiály, štýly a výšku investície, ale napríklad aj veci ohľadom Vás a  rodinných príslušníkov - koľko ľudí bude priestor využívať, akú máte prácu (čo je dôležité, ak napríklad pracujete z domu), čo máte Vy alebo ostatní členovia radi, ako trávite voľný čas, či máte domáce zvieratá, či chcete zakomponovať konkrétny kus nábytku ktorý už máte, ale aj to, čo sa Vám výslovne nepáči..
Ja osobne mám spracovaný podrobný dotazník, ktorý viem klientovi zaslať aj elektronicky, alebo si tieto otázky prejdeme spolu osobne. Aby sa dizajnér vedel čo najviac priblížiť Vašej predstave veľmi mu pomôže, ak si pripravíte aj ilustračné obrázky interiérov, ktoré sa Vám páčia.


výber balíka služieb

Návrh interiéru je možné zhotoviť pre celý byt /dom, komerčný priestor, alebo len pre akúkoľvek jednu miestnosť. Rovnako je možné zhotoviť len návrh nábytku na mieru, napríklad skrine.
Na základe Vašej preferencie si volíte typ balíka služieb od čoho sa odvíja aj výsledná cena návrhu. Možno Vám postačí zmena dispozície priestoru, alebo požadujete kompletnú štúdiu interiéru?
Pri SPOLUpráci so mnou na výber máte z niekoľkých verzií návrhov:
* Dispozičné riešenie - 2D pôdorys rozmiestnenia nábytku
* 3D skica - kreslený návrh modelovaný v programe
* 3D fotorealistické vizualizácie - takmer ako fotografia
* Kompletná štúdia interiéru - 3D vizualizácie vrátane technických výkresov a výpisu zariaďovacích prvkov
* Technická a realizačná dokumentácia (kladačské plány, výkresy pre zhotoviteľa)
* Služba dizajnéra - poradenstvo pri zariaďovaní alebo pomoc pri nákupe
* Autorský dozor pri realizácií
Pre lepšiu predstavu o konečnom výstupe prikladám foto:
Následne sú návrhy vytvárané na základe konkrétnych preferencií na funkčnosť, farebnosť a štýl, očakávania od výsledného dizajnu priestoru, ale aj plánovaný rozpočet na realizáciu. Výsledkom sú výstupy podľa zvoleného balíka služieb, ktoré dostanete elektronicky.
Ak sa rozhodnete pre SPOLUprácu s dizajnérom, majte prosím na mysli aj to, že návrh interiéru je kreatívna práca a trvá určitý čas. Zároveň berte do úvahy množstvo rozpracovaných projektov, ktoré dizajnér aktuálne má. To znamená, že nie vždy môže s návrhom začať okamžite. Ale ako sa hovorí "na dobré sa predsa oplatí počkať" :).
Aké podklady budete musieť dodať pre začatím návrhu?
Pre začatie prác na projekte je dôležité dodať technické parametre priestoru, akými sú pôdorysy miestností  s kótami stien, výklenkov, stĺpov, rozmiestnenia okien , vstupných dverí, terasových alebo balkónových dverí, výšky miestnosti, výšky okna a výšky parapetu od zeme, umiestnenia radiátora, plynového potrubia, prípadne iných prvkov, ktoré sa musia zohľadniť pri návrhu kuchynskej linky. V prípade, ak nemáte pôdorys bytu alebo domu môžete tieto rozmery poslať aj nakreslené rukou, alebo si môžete za poplatok objednať zameranie priestoru dizajnérom.
Ďalej sú potrebné označené rozmery už vyvedených prípojok na vodu, elektrinu, plyn, ktoré chcete aby sa zachovali a zohľadnili pri návrhu miestností alebo kuchynskej linky.
Rovnako sú dôležité informácie o Vami preferovanom dizajne - skúste pohľadať na internete obrázky miestností alebo nábytku, ktoré sa Vám páčia. Čo konkrétne by ste chceli zakomponovať do Vášho interiéru?
Dôvera a komunikácia je základom úspešného návrhu
Keďže SPOLUpráca s dizajnérom je o komunikácií, hľadaní riešení a odsúhlasovaní pripravených návrhov, mali by ste sa v tomto procese cítiť príjemne a pohodlne. S dôverou sa zveriť s akýmikoľvek obavami. Dizajnér je tu predsa pre Vás a jeho snahou je nájsť optimálne riešenie na akúkoľvek požiadavku.
Občas sa však môže stať, že si nesadnete “ľudsky”, a to je v poriadku. Vtedy je najlepšie proces ani nezačínať a poobzerať sa po dizajnérovi, ktorý bude vyhovovať Vám.