boho glam štýl

Autor: Denisa Mišinská / DM dizajn

Priťahuje vás uvoľnená atmosféra bohémskeho retro interiéru, ale máte radi aj luxusné textílie a metalické doplnky??? .. ak áno, štýl BOHO GLAM je to pravé pre vás! Nemusíte si vyberať medzi ležérnym štýlom a vysokým luxusom.. jednoducho ich zmiešajte! :)
Spojením objektov, ktoré sa na prvý pohľad zdajú byť veľmi odlišné si môžete vytvoriť elegantné a súčasné prostredie zároveň. Jedinečnou črtou tohto eklektického štýlu je rafinovaná výstrednosť, ktorá spája bohémsku kultúru, lesk a luxus.
Vytvorenie BOHO GLAM atmosféry je o kombinovaní nábytku a doplnkov z rôznych období tak, aby sme v priestore vytvorili súdržný celok. Pozor si však musíme dať na starostlivý výber nábytku a doplnkov, aby prostredie nebolo mätúce. Rovnaký postup volíme pri výbere farebnej schémy, ktorá by sa mala opakovať v celom priestore tak, aby celkový vzhľad nepôsobil chaoticky.
Použitím metalických doplnkov v zlatých a strieborných akcentoch vnesiete do priestoru isté kúzlo a teplo zároveň, pretože metalické prvky odrážajú svetlo, ktoré miestnosť rozžiari. Keďže v dnešnej dobe je v ponuke nespočetné množstvo nábytkov a doplnkov s povrchovými úpravami pripomínajúcimi zlato, ktoré sú zároveň cenovo dostupné, viete si dopriať istú dávku luxusu aj keď vaša peňaženka nie je v súlade s kráľovskými štandardmi :)

boho vs. glamour

BOHO

Tento štýl je o vytvorení pohodlného priestoru, ktorý kombinuje vintage kúsky s modernými prvkami pre jedinečný vzhľad interiéru. Vznikol v 19. storočí ako vyjadrenie umelcov, spisovateľov a interpretov, ktorí odmietali spoločenské normy a žili svoj život naplno. Cieľom je predviesť svoj jedinečný vkus a zmysel pre štýl bez pravidiel.
Interiér v boho štýle je o výrazných farbách a vzoroch, zaujímavých a lákavých textúrach a prírodných materiáloch. Farebná paleta je plná prirodzených odtieňov a zemitých tónov.
Zeleň sa stala základom dekorácií pre boho štýl, pretože je živá a dokáže svojou prirodzenosťou oživiť takmer každý priestor. Pri dekorovaní preto nešetrite izbovými rastlinami.
Pre boho štýl sú typické macramé nástenné závesy, jutové a vlnenené koberce (najlepšie vo vrstvách pod sebou), masívny vyrezávaný nábytok, čalúnené sedenie a pufy, farebné marocké lampáše, korálkové lampy a tienidlá a koše..
Pokračovateľom tohto výrazného štýlu je BOHO CHIC, ktorý využíva rovnaké prvky, ale v neutrálnejších farbách.

GLAMOUR

Tento štýl by sme mohli definovať ako “elegantný a žiarivý interiér”.
Glamour láka nevšednou eleganciou a magickou žiarou, pretože miluje zlaté a strieborné akcenty, ktoré bohato spája s paletami ružovej a fialovej v kombinácií s elegantnou čiernou. Z farebných paliet sa používajú aj tlmené tóny modrej, zelenej alebo jemnej béžovej.
Inšpiráciou pre tento štýl bolo obdobie baroka. Charakteristickými znakmi je prítažlivosť, zdobnosť a odvaha v aranžovaní.
Vo veľkom sa používa nábytok s vysokým leskom - veľké lesklé stoly, sklenené plochy a doplnky, ktoré žiaria vo svetle dodávajú interiéru pozlátko. Priestor krásne dozdobia aj krištáľové lustre alebo bohato zdobené kľučky dverí, ale len ak sú použité s mierou. Ak to preženiete, výsledný efekt priestoru môže pôsobiť skôr gýčovo ako honosne.

Ako spojiť tieto dva dizajnérske štýly do jedného “šťastného” spojenia??.. vytvorte BOHO GLAM!

Výber materiálov pre kombináciu dvoch štýlov sa môže zdať komplikovaný, pretože musíte vedieť zmiešať prvky bez toho, aby ste vytvorili vizuálny chaos.
Nie ste si istí, kde začať s vytváraním boho glam a aké materiály vybrať?
Ponúkam praktický ťahák, ktorý vám s tým pomôže:
- pre doplnky a dekorácie zvoľte materiály z juty, ratanu a prútia
- pre nábytok a police vyberajte materiály s vysokým leskom alebo zrkadlové povrchy
- dolaďte priestor nejakým kovovým prvkom: dotyk striebra, zlata alebo mosadze vytvorí v priestore očarujúcu atmosféru
- použite prvky v marockom štýle - výrazné farby, množstvo vzorov a nádherné zdobené kovové doplnky majú veľa spoločného s kľúčovými znakmi boho glam
- skúste zvážiť prútené “pávové” kreslo s bohémskym nádychom, objemné a pôvabné zároveň.. vytvoríte tak silný vizuálny prvok v priestore
- boho glam štýl je o výstrednosti dekoru, a teda môžete použiť etnické, zvieracie alebo pruhované prvky, ktoré najlepšie vyniknú na stene s tmavším pozadím.. ak chcete byť odvážnejší, pouvažujte nad kovovou stenou v rôznych farbách
- nezabudnite na rastliny, tie dodajú bohémsky nádych akémukoľvek prostrediu. Vyberte si exemplár s veľkými listami ako filodendron, sukulenty alebo fikusy, ktoré môžete nechať visieť v macramé váze, alebo ich umiestnite na sklenenú policu
- osvetlenie v miestnosti by malo kričať “pozri sa na mňa”. Zmiešajte dohromady luster a stojacu lampu so stolovými lampami, ktoré sa k sebe absolútne nehodia! Podstavce s kovovým a lesklým povrchom dodajú glam faktor a strapce a korálky maximalizujú boho vlastnosti..