FARBA ROKA 2023:

VIVA MAGENTA

Autor: Denisa Mišinská / DM dizajn

Farbou roka od Pantone je Viva Magenta 18-1750. Tento odtieň vibruje s elánom a enrgiou. Odtieň je zakorenený v prírode a vyjadruje nový signál sily. Viva Magenta je odvážna a nebojácna, má pulzujúcu farbu, ktorá podporuje radostnú a optimistickú oslavu.. píše nový príbeh..
Tohtoročná farba roka je posilňujúca a silná celkovo. Je z rodiny červených odtieňov a podnecuje experimentovanie a sebavyjadrenie bez zábran. Vyžíva sa v čistej radosti a je nesmierne elektrizujúca. Viva Magenta skrátka víta rovnako každého, kto má vášeň pre život a rebelského ducha. Je to odvážna farba!


V tomto technologickom veku sa snažíme čerpať inšpiráciu z prírody a z toho, čo je skutočné. PANTONE 18-1750 Viva Magenta pochádza z červenej rodiny a je inšpirovaná košenilou*, jedným z najvzácnejších farbív patriacich do rodiny prírodných farbív, a zároveň jedným z najsilnejších a najjasnejších, aké svet poznal. PANTONE 18-1750 Viva Magenta, zakorenená v prapôvode, nás opäť spája s pôvodnou hmotou. Vyvoláva sily prírody, galvanizuje nášho ducha a pomáha nám budovať našu vnútornú silu.

Leatrice Eiseman / Výkonná riaditeľka Pantone Color Institute


*KOŠENILA - je prírodné červené potravinárske farbivo extrahované zo samičiek červca nopálového

NETRADIČNÝ ODTIEŇ NA NETRADIčNÝ čAS

Farba roka 2023 spája bohatstvo, teplo a silu prírodných látok s bohatými, otvorenými horizontmi digitálneho sveta. Výsledkom je odtieň červenej, ktorý rozširuje našu autentickosť. Viva Magenta ako jemný červený tón predstavuje rovnováhu medzi teplým a chladným.
Je asertívna, ale nie agresívna.
V tohtoročnom výberovom procese Farba roka spoločnosť Pantone zaznamenala zvýšené uznanie za povedomie o prírode. Do našich domovov začleňujeme viac živých predmetov ako sú kvety, rastliny, živé steny. Všetky tieto trendy životného štýlu napovedajú o srdečnosti prírodných síl. Viva Magenta ponúka motiváciu a istotu, ktorú potrebujeme na zvládnutie dlhodobých rušivých udalostí, akými bolo obdobie pandémie, a teraz keď čelíme nestabilnej ekonomike. Pomáha nám uzdraviť sa, nájsť v sebe motiváciu pokračovať!

ako používať viva magenta?

Viva Magenta pôsobí žiarivo - ako doplnok. Skvele sa hodí v páre s bledo-sivými, modrými alebo pastelovými odtieňmi. Obľubujete radšej monochromatický trend? .. skúste ju zladiť s inými ružovými odtieňmi!
V kozmetickom priemysle je zamýšľaná ako farba, ktorá sa nosí vo vlasoch, a preto ak si zvolíte farbu Viva Magenta ako doplnok svojej koruny krásy (či už komplet odtieň alebo pramienky), zaručene vyniknete. Dokáže zažiariť na lícach, perách ale aj nechtoch. Tento odtieň je lichotivý pre všetky vekové kategórie a tóny pleti.
V interiéroch môžete využiť plnú silu farby na pohovke alebo na stene, pre tých menej odvážnych bude skvelá ako farebný odtieň na doplnkoch akými sú napríklad dekorácie alebo textílie. Červená farba priťahuje oko a vyniká, preto bude skvelým výberom aj pri riešení grafického dizajnu.

Prečo Pantone vyberá farbu roka?

Inštitút farieb Pantone bol založený v roku 1985. Vzdeláva a inšpiruje. Od roku 1963 spoločnosť poskytuje farebné riešenia pre všetkých klientov - tento "farebný jazyk" používajú dizajnéri na celom svete na komunikáciu pre výber farieb každého materiálu a povrchovej úpravy.