KANCELÁRIA AKO MIESTO KREATIVITY

podľa Feng Shui

Autor: Denisa Mišinská / DM dizajn

Zariadenie kancelárie
Feng shui princípy je možné aplikovať nie len na výber správneho priestoru pre prácu, ale aj pre rozmiestnenie jednotlivých prvkov v kancelárií.
Základom pre výber miestnosti, ktorá bude slúžiť ako pracovný priestor, je zamerať sa na detaily. Ideálna kancelária by mala byť obdĺžnikového tvaru s oknami, presvetlená dostatkom prirodzeného svetla a priestor by mal celkovo pôsobiť vzdušne.

RozmiesTnenie nábytku

Nábytok v kancelárií by ste mali rozložiť tak, aby ste sedeli na SILOVOM MIESTE v izbe. Pýtate sa aké miesto to je??? Je to miesto “najvyššej harmónie” v miestnosti kedy máte chránený chrbát a zároveň máte dostatočný výhľad na dvere a okná.
Pri celkovej analýze pracovnej miestnosti vám môže pomôcť osemuholníková schéma zvaná PAKUA. Ja sama ju používam vždy pri zariaďovaní kancelária, ale aj celkovo pri zariaďovaní bytu alebo domu. Je vhodné ju aplikovať aj na samotný pracovný stôl.
V preklade pakua znamená “telo draka”, kedy je konkrétny priestor chápaný ako model živého tela a jeho funkcií. Pakua priraďuje každej oblasti špeciálny význam a pôsobenie, práve tak, ako má každá časť tela určitú funkciu. Každá oblasť pakua symbolizuje jednu oblasť života, ktoré vieme aktivovať alebo podporiť pomocou predmetov. Samozrejme, odporúčam voliť predmety, ktoré sú blízke našim zemepisným šírkam. Nie každý z nás má domov zariadený v štýle čínskeho dizajnu :).


UMIESTNENIE STOLA

V kancelárií by ste nemali sedieť priamo pred oknom, pretože to môže odvádzať pozornosť, avšak ani sedenie pred stenou nie je dobrý nápad, pretože tá môže pôsobiť ako mentálna bariéra.
Stôl sa neodporúča umiestňovať medzi dvere a okno. Je to zóna prirodzeného toku energie a môže spôsobiť zbytočný tlak a stres. Ak sa tomuto umiestneniu neviete vyhnúť, pomôcť vám môže dúhový krištáľ zavesený na okne - bude odrážať energiu späť do miestnosti.
Najvhodnejšie je umiestniť stôl čo najďalej od dverí tak, aby ste mali dobrý výhľad na celú kanceláriu. Oblasť za vami predstavuje vašu minulosť. Tá by mala byť uzavretá, a preto na stenu za seba nedávajte žiadne obrazy, zrkadlá ani skrinky so spismi.
Na pracovnom stole sa snažte o udržiavanie poriadku. Množstvo papierov na stole vás môže pripraviť o energiu a budú vás brzdiť v rozhodovaní. Nikto predsa nie je schopný vybavovať niekoľko záležitostí naraz a takéto hromady dokumentov odvádzajú pozornosť od podstatných vecí.
Tvar pracovného stola môže podporiť určitú činnosť. Okrúhly alebo oválny stôl je vhodný pre ľudí, ktorí sú kreatívni alebo majú prácu komunikačného charakteru. Naopak pre ľudí s analytickým myslením ako napríklad účtovníci sú vhodné pravouhlé stoly.
Pozor si dajte aj na farbu stola! Biela ani čierna farba nie sú príliš vhodné, pretože predstavujú k bielemu papieru žiadny alebo príliš ostrý kontrast. Rovnako sklenené stoly môžu spôsobovať nestabilitu.


Ktorým smerom sedíte?
Smer sedenia nás tiež vystavuje určitej forme energie. Napríklad smerom na juh nám k plneniu pracovných úloh prospieva slnečná, letná energia. Smerom na sever je viac pokoja, zimnej energie. Podobne orientácia na východ nás vystavuje atmosfére východu slnka, zatiaľ čo západ slnka značí ukončenie dňa.
Dostatočné osvetlenie
Kvalitné osvetlenie je základom priestoru, v ktorom sa chystáme pracovať. Na stôl by malo dopadať čo najviac prirodzeného svetla, najlepšie z ľavej strany. Toto ale tiež závisí od toho, či ste pravák alebo ľavák. Pre ľavákov svetlo z ľavej strany môže byť rušivé. A svetlo nemá byť rušivé ani veľmi ostré.
Ak máte pekný výhľad z okna využite ho na načerpanie nových síl a nápaditých myšlienok. Pozor však na to, aby ste sa pohľadom z okna príliš nerozptyľovali.
Umelé osvetlenie je vhodné nakombinovať z viacero odtieňov farieb. Najlepšie sa tak priblížite dennému osvetleniu, a oči budú menej zaťažované.
Výber vhodnej farby
Podľa feng shui sa steny odporúčajú namaľovať vo farbách podľa piatich elementov, a to v tónoch béžovej, zemitých odtieňoch, svetlo žltej a zelenej. Výber vhodnej farby vás totiž môže podnietiť k vyšším pracovným výkonom:
ŽLTÁ & HNEDÁ - zvyšujú aktivitu
ZELENÁ - podnecuje tvorivosť
Odtiene ČERVENEJ & ORANŽOVEJ - podporujú k produktivite. Pozor však aby ste to s tými farbami neprehnali, pretože môžu privodiť opačný efekt a pôsobiť v priestore rušivo.
Prirodzený tok prírodných energií môžete podporiť najmä svetlými farbami a pozitívnu energiu a hravosť prebudí farebnejšie prostredie. Tmavé prostredie môže vzbudiť nedôveru a pocit, že niečo skrývate. Utlmuje a znižuje aktivitu.
Energiu a pokoj do pracovného zhonu vnesú aj zelené izbové rastliny.

Domáca kancelária

Miestnosť, ktorú si doma vyberiete ako pracovňu by sa nemala nachádzať hneď pri vchode. Vtedy plynie veľká pozornosť a energia priamo do pracovného priestoru a môže byť pre vás náročnejšie vypnúť a užívať si súkromný život.
Rovnako sa vyvarujte toho, aby ste svoj pracovný kút mali umiestnený v spálni. Bude ťažké spojiť pracovné nasadenie s oddychovou zónou, čo môže mať za následok únavu pri práci a nočnú nespavosť, pretože budete dumať nad pracovnými úlohami.