kuchyňa bez bariér

Autor: Denisa Mišinská / DM dizajn

                                                                                                                                                          zdroj: Canva.com

Napriek tomu, že bývanie pre ľudí na vozíčku si vyžaduje špeciálne úpravy, môžu byť navrhnuté tak dokonale, že ich neskúsené oko v priestore neodhalí..
Pri návrhu kuchyne pre vozíčkara je v prvom rade potrebné riešiť aj otázku, či ergonómiu kuchyne budeme prispôsobovať len hendikepovanému, alebo aj ostatným členom rodiny.
Potrebné je tiež dbať na zachovanie dostatočne veľkých plôch, aby bolo možné sa s vozíčkom pohodlne pohybovať v priestore. Je to ako logická hra, na konci ktorej získate výhru v podobe plne funkčnej miestnosti :).
Všetko samozrejme závisí od plánovanej výšky investície. V dnešnej dobe sú v ponuke špeciálne výškovo-nastaviteľné kuchynské linky s elektrickými polohovateľnými vrchnými skrinkami aj pracovnou doskou. Tieto kuchyne sú však cenovo na vysokej úrovni.
Ak Vám plánovaná investícia nedovoľuje takúto "vychytávku", je možné kuchyňu vyriešiť jednoducho - pomocou zabudovaných výsuvných pracovných plôch.


Pre funkčnú bezbariérovú kuchyňu je najdôležitejšie:
  • priestor v kuchyni musí umožniť otočenie vozíka o 360 stupňov, pre predstavu je to kruh o priemere 1,5 m
  • kuchynská linka musí mať priestory pre zasunutie vozíka pod pracovnú plochu. To sa týka najmä drezu, varnej časti a minimálne jednej prípravnej plochy
  • výška pracovnej dosky musí byť prispôsobená. Najvhodnejšia je výška v rozmedzí 72-75 cm od zeme, čo je nižšie ako bežná výška kuchynskej linky
  • ak to priestor neumožňuje inak, ako prípravnú plochu môžete brať do úvahy aj jedálenský stôl, ak je súčasťou kuchyne. Je totiž v optimálnej výške - 75 cm
  • ak však kuchyňu prispôsobujeme pre viacerých členov rodiny /zdravý aj hendikepovaný/ pre pohodlnú prácu je najvhodnejšie umiestniť niekoľko zabudovaných výsuvných pracovných plôch priamo v kuchynskej linke

                                                                                       Podjazd pod drez a pracovnú plochu / zdroj: Canva.com


Pozrime sa na základné výškové normy od podlahy:
  • výška spodného sokla kuchynskej linky: 10 - 25 cm. Odporúčam výšku 25 cm, nakoľko zabránite oderu koliesok o hrany kuchynských dvierok
  • hĺbka pracovnej plochy by mala byť minimálne 60 cm
  • výška pracovnej plochy - minimálne 70 cm / maximálne 95 cm
  • vhodná výška pre manipuláciu s el. rúrou alebo mikrovlnkou je 100-120 cm
  • odkladanie kuchynského riadu je najvhodnejšie vo výške 110 cm
  • ovládacie prvky, ako napríklad el. zásuvky, by mali byť vo výške 120 cm
  • maximálna výška pre dosiahnutie hendikepovaného na policu je 140 cm

Ďalšie zásadné informácie:
Pri návrhu bezbariérovej kuchyne je potrebné myslieť na kvalitné odolné materiály a dostatok priestoru pre prácu aj pohyb. Okrem kuchynskej linky by mali byť prispôsobené pre vozík aj dverné otvory, alebo výšky parapiet na oknách.
Celková výška kuchynskej linky by mala byť menšia oproti bežnej výške pracovnej dosky približne 15 cm. Je to však nevyhovujúce, ak v priestore funguje viac členov domácnosti. Práve z tohto dôvodu sú najvhodnejším riešením zabudované pracovné plochy, ktoré sa dajú v prípade potreby vysunúť.
Zvýšenú pozornosť je potrebné dať na to, do akej výšky budú osadené spotrebiče ako napríklad rúra alebo mikrovlnka, aby bola manipulácia pohodlná.
Úložné priestory v spodnej časti kuchynskej linky odporúčam riešiť výsuvnými systémami, nakoľko police by znemožnili prístup do zadných častí skrinky..

                Ukážka návrhu bytovej bezbariérovej kuchyne s výsuvnými pracovnými plochami / zdroj: DM dizajn


Radi by ste získali podrobnejšie odporúčania pre návrh funkčnej bezbariérovej kuchyne??
Aktuálne dokončujem prácu na ďalšom e-booku zo série "Ako si vyskladať kuchyňu snov?", kde sa okrem podrobnej tematiky venovanej pracovným zónam venujem aj dispozícií pre bezbariérové kuchyne. V tejto knihe sa podrobnejšie zameriavam na kuchynský trojuholník a s tým súvisiace dispozičné riešenie vrátane technických noriem. 

CHCETE BYŤ MEDZI PRVÝMI, KTO SA O NEJ DOZVIE?

Alebo potrebujete len doladiť pár drobností a zariadiť si kuchyňu svojpomocne? Tak práve pre Vás je vhodná konzultácia.
Objednať si ju viete priamo online a termín naplánovať v čase, ktorý vyhovuje Vám aj z pohodlia domova prostredníctvom videohovoru (cez Skype), telefonicky alebo osobne.