Tipy na úpravu dispozície v kuchyni podľa FENG SHUI

Autor: Denisa Mišinská / DM dizajn

Zámerom Feng Shui je čo najväčšia optimalizácia každej situácie v interiéri. Pomáha nám nájsť spôsoby, ako na maximum využiť rezervy našich bytov a pracovísk, pričom je častokrát možné dosiahnuť nápravu jednoducho a s minimálnymi výdavkami na realizáciu. Samozrejme je potrebné, aby sme praktické podnety prispôsobili našim konkrétnym potrebám, čo v praxi znamená, že je dôležité podporiť energiu v priestore takými predmetmi, ktoré súvisia s našou kultúrou.
Kuchyňa je druhou najdôležitejšou miestnosťou bytu alebo domu. Prebieha tu príprava jedla, ktoré svojou kvalitou drží existenciu a zdravie všetkých členov rodiny.
Najdôležitejšie podľa Feng Shui je umiestnenie sporáka. Na sporáku totiž prebiehajú "ohnivé procesy", ktorými vzniká jedlo. Kuchár by sa mal pri sporáku cítiť čo najlepšie a najbezpečnejšie, pretože vibrácie ktoré vysiela pri príprave sa pretavia aj do jedla.

ohnivé prvky / umiestnenie sporáku

Sporák by mal byť umiestnený tak, aby ste mali prehľad v kuchyni. Keď za sebou máte stenu, pôsobíte dojmom sily. Ak pracujete chrbtom k dverám, môžete priestor stabilizovať pomocou zrkadla ako zásteny za varnou plochou. Budete tak mať prehľad o tom, kto vstúpil do miestnosti.
Sporák (energia ohňa) a drez (energia vody) by nemali byť umiestnené tesne vedľa seba pretože VODA hasí OHEŇ! Ak máte tieto pracovné plochy umiestnené blízko seba na energetickej úrovni to môže viesť k zdravotným problémom alebo k problémom s financiami. Je preto vhodné tieto dve plochy oddeliť nejakým dreveným predmetom alebo živou rastlinou. Týka sa to aj ostatných tepelných spotrebičov ako napríklad kávovar alebo rýchlovarná kanvica.


VODNÉ PRVKY / CHLADNIČKA, MRAZNIČKA, UMÝVAČKA, DREZ, KÁVOVAR, PRÁČKA..

Chladnička, mraznička, umývačka, umývadlo prípadne aj práčka tiež reprezentujú vodný prvok, a preto by mali byť od sporáka a ostatných tepelných spotrebičov oddelené drevom alebo rastlinou. Vytvoríte tak zdravé a kvalitné prúdenie energie v kuchyni a predídete možným problémom.

osvetlenie & farby

Kuchyňa by mala mať dostatok svetla a dobré odvetrávanie. Najvhodnejšie sú veľké okná, bohužiaľ, nie každý máme to šťastie mať kuchyňu s dostatkom prirodzeného svetla a výhľadom do pokojnej záhrady. Preto je dôležité dbať na kvalitné osvetlenie priestoru. Rovnako miesto na varenie a prípravu jedla je potrebné dobre osvetliť, čo najlepšie docielite osvetlením pod hornými skrinkami. Ak je súčasťou kuchyne aj jedáleň, je vhodné odlíšiť intenzitu svetla nad jedálenským stolom - to by malo byť v jedálni príjemnejšie, tlmenejšie..
Veľkú rolu pri voľbe farieb zohráva aj svetová strana, umiestnenie kuchyne v dome alebo byte a samozrejme miera presvetlenia miestnosti. V kuchynskom priestore je vhodné voliť svetlé tóny farieb - napr. tónované odtiene bielej v kombinácií so sýtymi odtieňmi zeme. Nabíjajú jedlo príjemnou a životu prospešnou energiou. Ohnivé farby navyše podporujú chuť do jedla a trávenie.
Jedáleň by z praktických dôvodov mala byť umiestnená hneď vedľa kuchyne. Ak je jedáleň súčasťou obývačky, je vhodné tento priestor nejakým spôsobom oddeliť napr. paravánom, rastlinou alebo zvonkohrou.. aby sa z domácich nestali "trvalí jedáci".
Najdôležitejšou časťou jedálne je jedálenský stôl. Je symbolom hojnosti a prosperity. Pozor si však dávajte na "trhliny" na rozťahovacích stoloch, pretože pôsobia rozdeľujúco. Rodina, ktorá sedí za takýmto stolom, môže medzi sebou pociťovať akúsi "priepasť". V tomto prípade pomôže obrus, ktorý trhlinu zakryje.